Wpis

wtorek, 12 listopada 2013

pierniczki całuski

mamuku pierniczki całuski

Po przygotowaniu domowej przyprawy do piernika, a przed wstawieniem ciasta na piernik dojrzewający, mam zwyczaj wypróbować nową przyprawę. Wolę wcześniej zrobić partię pierniczków i wiedzieć, że przyprawa jest odpowiednio przyrządzona, niż wstawiać „w ciemno” piernik, który upiekę dopiero za miesiąc. 

Do testu wybrałam te ciastka. To podwójny test, bo tych pierniczków nigdy wcześniej nie piekłam i nie jadłam. W przepisie, z którego korzystałam, pierniki dekorowane są połówkami włoskich orzechów lub migdałów. 

¨ ¨ ¨ ¨ ¨ ¨ ¨ ¨ ¨ ¨ ¨

Zarówno przyprawa, jak i pierniki są świetne. W smaku przypominają mi pierniczki Katarzynki. Aromatyczne, miękkie już na drugi dzień po zrobieniu. Na trzeci, jeszcze lepsze. Zrobię je na pewno jeszcze raz i nie będę się załamywała, że ciasto okrutnie się klei. Ich smak wynagrodzi wszystkie niedogodności podczas wyrabiania. 

Składniki, 37 pierniczków o średnicy ok. 6 cm: 

  • 190 g miodu (8-9 łyżek) 
  • 16 g masła (1 łyżka) 
  • 90 g cukru pudru (ok. pół szklanki) 
  • 310 g mąki pszennej
  • 1 łyżka domowej przyprawy do pierników (7 g) 
  • pół łyżeczki sody oczyszczonej (2 g) 
  • 1 jajko (M) 
  • dodatkowo: orzechy włoskie lub obrane wcześniej ze skórki migdały

Masło, miód i cukier lekko podgrzać, do rozpuszczenia składników. Odstawić do schłodzenia. Do masy dodać rozpuszczoną w łyżce letniej wody sodę, mąkę (siejąc ją przez sito) i pozostałe składniki. Wyrobić ciasto – ręcznie około 20 minut, mikserem minimum 10. Dobrze wyrobione ciasto zapewni wyrośnięcie pierniczków podczas pieczenia (powinno być jednolite i gładkie). Przygotowane ciasto lekko schłodzić, wyłożyć na oprószoną mąką stolnicę, rozwałkować i wycinać ciasteczka.* 

Każde posmarować jajkiem roztrzepanym z wodą (pominęłam), wcisnąć do środka połówkę migdała (u mnie płatki migdałowe) i ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180ºC. Piec przez 12-14 minut. Bezpośrednio po upieczeniu pierniczki są miękkie, chwilę później twardnieją, a kruszeją po 2-3 dniach. 

Przechowywać w szklanym lub plastikowym, zamkniętym pojemniku. 

* Moje ciasto było bardzo rzadkie, dlatego formowałam (w zwilżonych dłoniach) kulki wielkości orzecha włoskiego i rozpłaszczałam je na blasze. 

mamuku pierniczki całuski

Przepis pochodzi z książki kucharskiej Pani Ewy Aszkiewicz wydawnictwa Publicat S.A. Przepis podałam z moimi zmianami. 

Wartość energetyczna wszystkich pierniczków (bez dodatków): około 2230 kcal, 1 pierniczek ma ok. 60 kcal 

Smacznego, 

Marta 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
mamuku
Czas publikacji:
wtorek, 12 listopada 2013 23:50

Trackback

Wyszukiwarka

Tagi

Zakładki

Kanał informacyjny