Wpis

środa, 09 kwietnia 2014

cukier i ekstrakt waniliowy

mamuku cukier i ekstrakt waniliowy

Cukier waniliowy i domowy ekstrakt robię dwa razy w roku. Kupuję kilka lasek wanilii, kilogram drobnego cukru i znajduję trochę czasu na wydłubanie waniliowych ziarenek. Sporządzam jednocześnie dwa cukry waniliowe i ekstrakt. Każdy strąk dzielę na kilka części i wkładam do trzech oddzielnych słoików. Do drobniejszego (i droższego) cukru dodaję ziarenka ze wszystkich lasek wanilii i część strąków, do cukru zwykłego, takiego do herbaty, wrzucam puste strąki wanilii, a do ekstraktu dodaję zazwyczaj same końce. Laski z obydwu cukrów, po jego aromatyzowaniu, mają jeszcze drugie życie np. w kompotach, czy budyniach.

Wg mnie tak jest wygodniej, oszczędniej i przede wszystkim nie kupuję już cukru wanilinowego, który z prawdziwą wanilią nie ma nic wspólnego.

Podaję składniki do moich przedwczorajszych wyrobów waniliowych:

  • 10 lasek wanilii
  • ok. 800 g drobnego cukru do wypieków
  • ok. 740 g zwykłego cukru
  • ok. 60 ml wódki (kolejnego dnia do ekstraktu dolałam jeszcze kilka kropel spirytusu)

Przygotować dwa, szczelnie zamykane słoiki na cukier i butelkę na ekstrakt.

Laski wanilii przeciąć na kilka kawałków. Ze wszystkich wyskrobać nasionka, wymieszać je z drobnym cukrem do wypieków (wg mnie ten cukier najlepiej się aromatyzuje). Puste laski wanilii podzielić: część włożyć do słoika z drobnym cukrem i ziarenkami wanilii, część do słoika ze zwykłym cukrem, część do buteleczki. Strąki w butelce zalać alkoholem.

Słoiki i butelkę zakręcić. Co kilka dni wstrząsnąć, zwłaszcza w pierwszych dniach po zrobieniu. Cukier jest aromatyczny po ok. 1-2 tygodniach (z ziarenkami właściwie od razu), ekstrakt po ok. 2 miesiącach.

mamuku domowy cukier waniliowy z ziarenkami wanilii

Domowy cukier waniliowy z ziarenkami wanilii – wykorzystuję do mas i deserów, w których te ziarenka będą widoczne. I nie tylko. Do tego słoika nie dosypuję cukru w trakcie użytkowania. Kiedy się kończy, robię nowy cukier.

mamuku domowy cukier waniliowy ze strąkami wanilii

Cukier waniliowy bez ziarenek – do wypieków, gdzie ziarenek wanilii i tak nie byłoby widać i do wszystkich przepisów, gdzie potrzebny jest cukier waniliowy. W trakcie zużywania dosypuję zwykły cukier.

Strąki wanilii z obydwu cukrów wykorzystuję w różnych potrawach, np. w kompotach, budyniach, kaszkach dla Córy, do deserów i słodkich wypieków.

 mamuku domowy ekstrakt z wanilii  mamuku domowy ekstrakt waniliowy

Ekstrakt waniliowy – używam we wszystkich potrawach, gdzie w przepisach jest ekstrakt lub olejek waniliowy. Nie uzupełniam alkoholu, po wykorzystaniu ekstraktu, laski wyrzucam. Na zdjęciu po lewej – kilkunastominutowy i półroczny ekstrakt, po prawej – te same, po dodatkowych 24 godzinach. I jeszcze dwa zdjęcia zrobione podczas mieszania ziarenek z cukrem:

 mamuku domowy cukier waniliowy podczas produkcji mamuku domowy cukier z wanilii podczas produkcji  

Przepis własny.

Smacznych waniliowych słodkości,

Marta

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
mamuku
Czas publikacji:
środa, 09 kwietnia 2014 02:04

Trackback

Wyszukiwarka

Tagi

Zakładki

Kanał informacyjny