Wpis

wtorek, 22 lipca 2014

konfitura jagodowa – wersja polowa

mamuku konfitura jagodowa

W Puszczy Piskiej nazbierałam kilka litrów jagód. Oprócz tego, że codziennie jedliśmy świeże jagódki, z ponad pięciu litrów owoców zrobiłam konfiturę. W bardzo polowych warunkach też można zrobić coś pysznego. Wystarczy bieżąca woda, dobry garnek i turystyczna butla z gazem. I świeże mazurskie jagody. 

Konfitura jest idealnie (dla nas) słodka, ma doskonałą konsystencję i zawiera całe owoce. Będzie smakowitym wspomnieniem rewelacyjnego wypoczynku.

Składniki, prawie 3 litry konfitury:

  • ok 5 l jagód
  • ok 1,5 kg cukru
  • kilka łyżek wody

Jagody przebrać, umyć, osuszyć. Do dużego garnka wlać odrobinę wody, wsypać (małą) część jagód, zasypać cukrem i na małym ogniu, pod przykryciem, zagotować. Wymieszać do rozpuszczenia cukru. Wsypać pozostałe jagody i ponownie zagotować (cały czas na niewielkim ogniu, pod przykryciem, nie mieszając, tylko raz na jakiś czas delikatnie potrząsając garnkiem). Zdjąć z ognia i odstawić do ostudzenia.

Po ostudzeniu konfiturę ponownie podgrzać na małym ogniu (już bez pokrywki), ostudzić, czynność tę powtórzyć jeszcze kilkakrotnie, np. przez trzy dni, aż do uzyskania pożądanej gęstości.

Gorące jagody przełożyć do przygotowanych słoików*. Słoiki starannie zakręcić. Można pasteryzować**.

mamuku jagody z Puszczy Piskiej

mamuku konfitura z jagód

mamuku niskosłodzona konfitura jagodowa

* słoiki i pokrywki starannie umyć, następnie gotować w wodzie kilka minut od zawrzenia. Osuszyć. Przetwory nakładać do jeszcze ciepłych słoików.

** Gotowe słoiki gotowałam kilka minut (woda do wysokości ¾ słoika), po powrocie wstawię je do piekarnika i wypiekę przez 15 minut temp. 90-100°C.

Przepis mojego autorstwa.

Smacznego,

Marta

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
mamuku
Czas publikacji:
wtorek, 22 lipca 2014 12:10

Trackback

Wyszukiwarka

Tagi

Zakładki

Kanał informacyjny