Wpis

środa, 28 stycznia 2015

smażona skórka pomarańczowa

mamuku kandyzowana skórka pomarańczowa

Smażycie pomarańczową lub cytrynową skórkę? Do ciast, do pączków lub zamiast cukierków – do wyjadania wprost ze słoiczka? Ja tak!

O tej porze roku smażę ją dość często, z 2-4 pomarańczy, później przesypuję do małych słoiczków i trzymam w kuchennej szafce. Staram się usmażyć tyle, żeby wystarczyło aż do następnego, zimowego sezonu pomarańczowego.

Moje proporcje są proste: cukru dwa razy więcej niż skórki (wagowo), a wody tyle, ile waży połowa skórki. Czasem daję mniej cukru, a czasem skórkę przyrządzam „na oko”, zawsze wychodzi.

Zawsze jest miękka i sypka, nigdy gorzka. I nie zdarzyło mi się jeszcze, żeby się zepsuła.

Składniki:

  • skórki z 3 pomarańczy (po odkrojeniu białej części ok. 70 g)
  • 35 ml wody
  • 90-140 g cukru

Ze skórek pomarańczy (wcześniej porządnie wyszorowanych) usunąć białą część, zalać zimną wodą i odstawić na 2 – maksymalnie 3 dni, codziennie kilkakrotnie zmieniając wodę.

W małym rondelku zagotować wodę z cukrem (od momentu zawrzenia gotować na małym ogniu przez około 10 minut, do czasu uzyskania syropu, nie mieszać). Trzeba uważać, żeby syrop się nie spalił, choć w takim czasie naprawdę nie powinien.

Pokroić skórkę pomarańczową w kostkę. Wrzucić do wrzącego syropu. Gotować na małym ogniu, aż skórka stanie się szklista, nie dłużej niż przez 15 minut. Zdjąć z ognia, odczekać kilka minut, aż lekko przestygnie i

a) przełożyć na gęste sitko, co jakiś czas mieszając (skórkę na sitku) aż do wystygnięcia. Skórka jest lekko scukrzona, w formie sypkiej, niesklejonej (zdjęcie 2). Ostudzoną przesypać do słoika. Można przed przełożeniem jeszcze raz skórkę przemieszać (na sitku) – wykruszy się nadmiar cukru (swoją drogą, to pyszny, pomarańczowy cukier puder).

lub

b) przełożyć na papier do pieczenia i po ostygnięciu skórkę zdjąć i przełożyć do słoika (nadmiar cukru zostanie na papierze) – efekt 1 zdjęciu.

mamuku smażona skórka pomarańczowa

Przepis własny,

Smacznych wypieków,

Marta

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
mamuku
Czas publikacji:
środa, 28 stycznia 2015 20:47

Trackback

Wyszukiwarka

Tagi

Zakładki

Kanał informacyjny